РУСКОВЕЦ РЕСОРТ 4* ДОБРИНИШТЕ

Хотелот Русковец Ресорт е сместен во Добриниште на 8 км јужно од Банско, со поглед кон планината Пирин. 

Хотелот располага со неколку вида на сместувачи капацитети, со идеални услови за сите гости кои се заинтересирани за мир и релаксација.

Областа изобилува со 17 минерални извори, кој се со топлина од 30-43степени. Спа центарот е со минерална вода, голем базен со големина од 10/15м и детски базен со температура од 30-36степени. Веднаш до базенот се наоѓаат сауната, парната бања кој се на располагање на гостите, исто така има и надворешно џакузи со панорамски поглед. На располагање на гостите се и тушеви со пешкири. Велнес центарот изобилува со разни типови на масажи и терапии. Оваа вода служи за терапии и лекување на заболување на коските, кожни болести, белодробни нарушувања, нервни нарушувања, и гастро нарушувања.

 

 

 

Цените се на ден за соба 08.09-30.11.2023 – ноќевање со појадок

Хотелска зграда

сместување недела-четврток петок и сабота
JUNIOR apartment, 1 bedroom   /2 adults + 1 child up to 11.99/ 92 € 101 €
SENIOR apartment,2 bedrooms  /4 adults + 1 child up to 11.99/ 147 € 162 €

Семејни вили

сместување недела-четврток петок и сабота
COMFORT villa, 1 bedroom /2 adults + 1 child up to 11.99/ 120 €  132 €
FAMILY COMFORT villa, 2 bedrooms /4 adults + 1 child up to 11.99/ 175 € 192 €

Цените се во €, се плаќа во денари 1 € – 62 денари

Доплата за вечера: 18€   Возрасен /  9€   Дете 4-11,99 год
Туристичката такса е задолжителна и мора да се плати на лице место.

Политика за ноќевање со појадок за дополнително легло:
Едно дете на возраст 0-11,99 г. се сместува бесплатно на дополнително легло
Второ дете 0-3,99 г., сместено во бебешко креветче, доплаќа 6€/ноќевање
Второ дете 4-11,99 г. на дополнително легло во Family Comfort вила доплаќа 16 €/ноќевање
Петти возрасен на дополнителен кревет во Villa Familia Comfort плаќа 75% од цената за возрасен на редовен кревет.

Во цената Е вклучено:
Ноќевање со појадок
Бесплатно од хотелот во собата, според бројот на редовни легла:
– дневно бесплатно полнење на чај и инстант кафе;
– еднократно полнење со флаширана вода и капсули за кафе;
– микробранова печка – се доставува во собата на барање.
Внатрешен минерален базен за возрасни со кревети за хидромасажа и температура на водата 30°C.
Затворен детски минерален базен со температура на водата од 33°C
Бесплатен СПА простор – парни бањи со арома и сол, сауна и клупа
Клима и сеф во апартманите и вилите
Соба за сушење чизми за скијање во секоја вила
Камин во секоја вила
Фитнес центар со опрема Technogym
Безжичен интернет низ целиот комплекс
Бесплатен загреан ски простор за поседување и изнајмување ски опрема во хотелот
Бесплатен паркинг на отворено.
Секоја вила има сопствен паркинг простор.

Во цената НЕ Е вклучено:
Туристичка такса од 0,61€ по гостин/ноќевање.
Задолжително е и се плаќа на рецепција
Превоз
Патничко осигурување

Бесплатно за деца:
Детски клуб со програма и аниматор за деца 3-8 г. / од 9:00 до 18:00 часот/
Можност за користење на детскиот клуб со родители кои ги придружуваат до 21:00 часот.
Детско креветче со постелнина
Трпезариски столици
Детски бањарки на барање
Детски ТВ канали
Соба за електронски игри – бесплатни игри за Playstation

Дополнителни услуги, на барање:
Користење џакузи на отворено со минерална вода, до 5 гости: за 1 час 25€; За 2 часа 43€
Сместување за домашни миленици до 10 кг. е само во вилите, со доплата од 16 €/ноќевање

Политика за откажување:
Потврдената хотелската резервација е загарантирано по уплатата на 1-во ноќевање.
Конечната доплата до вредноста на резервацијата пред 7 дена пред пријавувањето.

Во случај на откажување или измена на резервацијата до 7 дена пред датумот на пријавување – без казна.

Во случај на откажување или измена на резервацијата помалку од 7 дена пред датумот на пријавување – се одзема износ за 1 цело ноќевање за резервираната соба.

Во случај на порано поаѓање од бараниот престој – се одзема сумата за 1 ноќ

Откажувањето или измената на резервацијата мора да се направи во писмена форма и мора да биде писмено потврдено од хотелот.

Хотелот го задржува правото да ги менува цените и условите за минимален престој во зависност од капацитетот на хотелот, како и за време на државни празници и периоди со специјални понуди.

Информации

Работното време на рестораните и баровите ке се прилагоди со цел да се обезбеди доволно време и простор за гостите да бидат послужени.
Членовите на персоналот ќе бидат распоредени на фиксни смени, така што истите луѓе работат и со тоа ќе ја ограничат можноста за инфекција.
Мерките за дезинфекција и хигиена ќе бидат значително зголемени. Повеќе диспензери за дезинфекција ќе бидат инсталирани на сите важни точки на хотелот, така што гостите и вработените можат да ги дезинфицираат рацете во секое време. Тоа се, на пример, ресторани и барови, спортски терени, лоби на хотелот и многу повеќе.
Во однос на чистењето на просториите, ќе се воведат нови методи за чистење за да се обезбеди најдобра можна заштита од вируси. Сите соби ќе бидат темелно исчистени пред да пристигнат гостите и секогаш кога ќе ја напуштите просторијата, ќе се применуваат истите протоколи за интензивно длабоко чистење. Бањите, мебелот во просториите, садовите, апаратите, далечинските управувачи за телевизори и климатизери и слично ќе се чистат особено внимателно и прецизно.
Местата за самопослужување, како што се бифе, ќе се сведат на минимум. Каде што е можно, храна и пијалоци ќе им се сервираат на гостите од страна на персоналот кој носи заштитна опрема.
Хотелот го задржува правото да ги менува цените за време на државните празници и специјалните понуди.

Сместување

Апартманите се наоѓаат во хотелската зграда, а вилите се надвор од хотелската зграда и се самостојни.

Вила Комфорт Фемили / 4 возрасни + 2 деца /: 131 м2
Луксузна вил), тип мезонет, лоцирана на околу 30 метри од главната хотелска зграда;
Панорамска тераса на планината;
Пространа дневна соба со трпезарија и кујна;
Две спални, една со брачен кревет, а другата со два разделени кревети;
Голема тераса во дневната соба и балкун на вториот кат;
Две бањи со туш и тоалети, еден на првиот, а другиот на вториот кат;
Клима уред, сателитска ТВ, термо котел, мини бар, телефон и мини сеф.
Сопствена топла гардероба за сушење на ски чизми;
Покриен паркинг за вилата;
Безжичен интернет

Вилата е со вкупна површина од 131м2. На 2 спрата, максимум за 6 гости / 4 возрасни и две деца/.
На прво ниво се наоѓа хол со камин, софа, кујна (комплет опремена)и трпезарија за 4 возрасни и едно или две деца. Преку големите стаклени витрини влегуваат щедра светлина, откођето излегува кон просторна тераса и зелена морава. Има кабелска телевизија и безжичен интернет, тоалет.
На вториот спрат, две спални + тоалет.
На втората спрат има тераса со прекрасен поглед кон планината.
Секоја вила има скалд за ски и сушална за ски чевли.
Климатизацијата во вилите е со помош на термопумпа “воздух-воздух”, која овозможува да се постави најсоодветна температура како во зима така и во лето.
Не е дозволено сместување со домашни миленици.

Вила КОМФОРТ со една спална / 2 + 1 /:  98 м2
Вила, на не повеќе од 30 м. од хотелот;
Трпезарија со кујна, (опремена), камин, дневна со кабелска телевизија, интернет, минибар
Една спална соба,(може да биде со брачен кревет или со два разделени кревети)
Тераса во спалната соба;
Во вилата има два тоалети со када, туш кабина;
Клима, сателитска телевизија, мини бар, телефон и мини сеф.
Топол салон за сушење на ски обувки;
Безжичен интернет

Максимално сместување 2 возрасни и 1 дете на дополнително легло, кое се наоѓа во дневна.
Во овој тип вила Е дозволено сместување надомашни миленици.
Со доплата по 16€/ на ден за домашен љубимец  до 10 кг.
Не е дозволено сместување на поголеми домашни миленици.

Апартман Сениор / 4 + 1 /: 80 м2;
Во хотелската зграда, погоден за 4 возрасни + 1 дете на регуларни легла;
Дневна соба со кујна, (комплет опремена); трпезариска маса и кауч;
Две спални, од кои една е со брачен , другата – со две разделени легла;
Тераса;
Две бањи со туш кабини и тоалети, фен, бањарка…… ;
Клима, сателитска телевизија, мини бар, телефон и мини сеф.
Безжичен интернет

Апартаментите се погодни за до 5 гости.
Не е дозволено сместување со домашни миленици.

Апартман Јуниор / 2 + 1 /: 60 м2;
Се наоѓа во главната хотелска зграда и е погодна за две возрасни лица и едно дете;
Дневна соба со трпезарија и кујна
Една спална соба со голем брачен кревет или два посебни кревети;
Тераса;
Бања со туш и тоалет, фен, бањарки ;
Клима уред, сателитска ТВ, термо котел, мини бар, телефон и мини сеф.
Безжичен интернет

Апартаментите се погодни за до 2+1 гости .
Домашни миленици не се дозволени

Хотел

Добриниште е познат по својата минерална вода.
Во местото и околу него има 17 минерални извори со температура на водата од 30 до 43 степени.
Хотел “Русковец” 4 * е лоциран во познатото со минералната вода одморалиште Добриниште.
Гостите можат да избираат пливање и релаксација во СПА центарот или екскурзија во регионот.
Предност на комплексот се:
внатрешниот минерал базен со природна температура на водата / димензии 10/15м.,
внатрешен детски базен,
широка тераса со 2 џакузи и лежалки,
удобни апартмани и вили,
бесплатна детска зона,
ресторани:
Ресторан „Лавандер“ (130 места)
Ресторан „Ил Форно“ (25 места)
Лоби бар „Русковец“
Ноќен клуб „Виолет“
можност за спорт,
масажа,
велнес програми за убавина и здравје.
Го препорачуваме за семеен одмор, за надополнување на викендот, за спортски активности или СПА терапии.
Комплексот е од затворен тип, има чуварска служба активна деноноќно.
Се состои од четирикатна зграда со комфорни апартмани / 22 стандардни и 11 супериор апартмани, 42 вили.
Добриниште – Банско 8 км.

СПА центарот се наоѓа во главната зграда на хотелот и вклучува топол затворен минерален базен со димензии 10 / 15м. за возрасни, затворен детски минерален базен со температура на водата од 30 до 36 степени.
Базените се опремени со воздушни и хидромасажни единици.
Топли објекти се наоѓаат на I кат, во близина на базенот: 2 сауни, парна бања……
Панорамска тераса има дрвени джакузи со топла минерална вода.
Гостите имаат соблекувални со тушеви и крпи.
Родителите се целосно одговорни за своите деца.
На деца под 12 г. возраст без возрасни лица во базенот и спа објектите НЕ Е дозволено.
Комплексот зафаќа површина од 20 000 м2

 ВАЖАТ ОПШТИТЕ УСЛОВИ НА ТА СКОБУЛ И СКТМ